Serwer – Co to jest i jak działa?

Serwer to oprogramowanie lub sprzęt, który umożliwia innym urządzeniom, aplikacjom lub usługom dostęp do stron internetowych, baz danych, poczty elektronicznej oraz elementów sieciowych, takich jak drukarki. Może być zwykłym komputerem, jednak w większości przypadków wykorzystuje się specjalne maszyny, przystosowane do pracy w trybie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Są one wyposażone w szybkie i pojemne dyski twarde, duże ilości pamięci RAM oraz wydajne procesory. Wybór odpowiedniej konfiguracji serwera pozwala na osiągnięcie wydajności, szybkości pracy i wygodnego zarządzania. Najbardziej znanymi producentami serwerów są Dell, IBM, Fujitsu oraz SuperMicro. Najpopularniejszymi systemami operacyjnymi są Linux, Windows Server i macOS Server. W przypadku systemu Linux, można korzystać z kodu źródłowego (open source), co znacznie ułatwia jego wykorzystanie. Jeśli szukasz serwera do obsługi strony WWW, warto zapoznać się z rodzajami dostępnych urządzeń.

Do czego służy serwer?

Utrzymywanie stron internetowych jest najpopularniejszą funkcją. Ze względu na ich funkcje serwery możemy podzielić na następujące rodzaje:

  • serwer www, który przechowuje strony WWW, blogi, sklepy i aplikacje webowe;
  • serwer pocztowy, który obsługuje wysyłanie i odbieranie wiadomości poczty elektronicznej;
  • serwer plików, który umożliwia współdzielenie plików i katalogów pomiędzy różnymi użytkownikami;
  • serwer bazodanowy, który hostuje bazy danych SQL i noSQL;
  • serwer gier, który umożliwia grę wielu osobom jednocześnie;
  • oraz serwer wydruku, który zapewnia obsługę drukarki sieciowej.

Z czego składa się serwer?

Podobnie jak inne komputery, serwer składa się z odpowiednio dobranych komponentów odpowiedzialnych za wykonywanie operacji – procesora (zawierającego wydajne rdzenie), pamięci RAM (nawet do 32 GB) oraz dysku twardego, który zapewnia szybkość odczytu danych, czyli pamięci na której zapisywane są informacje. Zawiera także płytę główną, która jest hubem dla pozostałych elementów, wraz z wbudowanym zasilaczem. Wszystkie komponenty są umieszczone w obudowie, takiej jak np. rack lub tower.

Sprawdź również -   VPS - Co to jest i do czego służy

Jaka jest różnica pomiędzy serwerem a komputerem?


Serwer to w zasadzie typowy komputer PC, który został dostosowany (m.in. poprzez konfigurację) do obsługi dużego ruchu sieciowego. Jest on wyposażony w wydajne procesory, dużą ilość RAM-u oraz pojemne dyski twarde. Został zaprojektowany w taki sposób, aby mógł pracować bez przerw. Z tego względu prywatne komputery osobiste, które nie są przystosowane do obsługi dużego ruchu i ciągłego użyczania innym zasobów, nie powinny być używane jako maszyny wirtualne.

Jakie są rodzaje serwerów?

Hosty serwerowe mogą służyć zarówno małym, średnim i dużym firmom, sklepom internetowym, jak i innym podmiotom. Hostingodawcy oferują szeroki wybór tego typu rozwiązań, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. Poniżej znajduje się podsumowanie najpopularniejszych rodzajów hostów.

Serwery współdzielone – hosting

Serwer współdzielony to jak wynika z nazwy serwer, którego części są dzielone z innymi użytkownikami. Na jednym serwerze jest wiele wirtualnych kont, na których każdy użytkownik może hostować swoje strony WWW. Pomimo tego, że dzielimy komponenty serwera z innymi, jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne i wszystkie konta są od siebie odseparowane. Żadne z nich nie ma dostępu do zasobów innych użytkowników.

VPS

VPS to prywatny wirtualny serwer, czyli oddzielona wirtualna maszyna na fizycznym hoście. Jest to dobra alternatywa dla hostingu współdzielonego, szczególnie jeśli szukamy narzędzia do obsługi stron WWW generujących duży ruch. Oprócz izolowanego środowiska, otrzymujemy możliwość samodzielnego zarządzania usługą, co eliminuje ograniczenia hostingu współdzielonego.

Serwery dedykowane

Serwery dedykowane to hosty, które są uruchomione tylko dla jednego klienta. Klient ma dostęp do pełnego potencjału obliczeniowego i nie musi dzielić zasobów z innymi. Jest to idealne rozwiązanie do dużych sklepów i aplikacji internetowych. Jeśli zdecydujesz się na wybór tego typu, warto rozważyć skorzystanie z usług administratora serwera. Na pomoc w takim przypadku mogą przyjść firmy hostingowe, które oferują administrowanie jako opcję dodatkową lub w cenę hosta.

Sprawdź również -   Blog - co to jest i jak go stworzyć?

Cloud Server

Cloud server to rozszerzona wersja serwerów dedykowanych. Hosty te są w pełni zwirtualizowane, dzięki czemu są bardziej skalowalne i elastyczne. Oprócz głównej instancji istnieją jej kopie, które w przypadku awarii jednego hosta automatycznie występują w jego miejsce. Cloud server oferuje wysoki poziom dostępności (SLA), nawet na poziomie 99,9%. Jest to idealne rozwiązanie dla jednostek specjalizujących się w usługach hostingowych, sklepów e-commerce oraz dużych portali internetowych.

Co można zrobić z serwerem?

Hosting wirtualny to uniwersalne narzędzie, które w zależności od dostępnych zasobów i celów może pełnić różne funkcje. Może być wykorzystane do wielu różnych zadań, takich jak obsługa drukarek w sieci, plików, baz danych, poczty elektronicznej itp. Najczęściej jest używany do zarządzania stronami WWW. Udostępnia wiele witryn internetowych, które dostępne są w Internecie. Hosting wirtualny zapewnia również bezpieczne utrzymywanie stron internetowych, na przykład poprzez instalację certyfikatu SSL, który niezawodnie szyfruje przesyłane dane.

Podsumowanie

Sewery stanowią podstawę wszystkich sieci, w tym Internetu. Dzięki nim możemy korzystać z wielu usług i stron internetowych dostępnych w sieci. Jeśli planujesz prowadzenie bloga lub strony WWW wybierz serwer, na którym będziesz mógł hostować pliki Twojej strony. Dodatkowo pamiętaj o zarejestrowaniu domeny, czyli Twojego adresu w sieci.