Strona Internetowa – Co to jest i jak ją stworzyć?

Co to jest strona internetowa?


Strona internetowa to zbiór plików w formacie HTML, które są połączone wraz z innymi plikami, takimi jak obrazy, filmy, kod JavaScript i inne multimedia, w formacie HTML, które są umieszczane na serwerze internetowym. Użytkownikom strony internetowej umożliwia się zdalne przeglądanie jej zawartości przy użyciu przeglądarki internetowej.


W sieci internetowej znajdziemy wiele rodzajów stron – od informacyjnych, ogłoszeniowych, firmowych, po sklepy internetowe i blogi. Obecnie strony internetowe tworzone są w taki sposób, aby ładnie prezentowały się zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych i tabletach. Tworzeniem stron WWW zajmują się webdeveloperzy i webdesignerzy, którzy umieją kodować strony za pomocą języków HTML, CSS, JavaScript i PHP.

Jeśli planujesz zostać webdeveloperem i wziąć udział w tworzeniu profesjonalnych witryn dla potencjalnych klientów, to gorąco zachęcam Cię do poznania programowania i web designu. Natomiast jeśli nie masz zdolności programistycznych, możesz również stworzyć swoją stronę WWW bez konieczności uczenia się kodowania. W Internecie jest wiele darmowych narzędzi, które umożliwiają budowanie profesjonalnych witryn internetowych.

Korzystając z narzędzi do tworzenia stron internetowych lub systemów zarządzania treścią CMS, np. WordPress, możesz łatwo projektować i zarządzać swoją witrynę WWW. Aplikacje te umożliwiają dodawanie nowych funkcji do strony za pomocą kilku kliknięć. Można również łatwo dostosować wygląd strony za pomocą prostych w obsłudze edytorów WYSIWYG(z ang. What You See Is What You Get).

Do budowania witryn internetowych potrzebne są dwa elementy – domena i hosting. Domena to nazwa Twojej strony, a hosting to serwer, na którym będą przechowywane pliki Twojej witryny. Przy wyborze maszyny wirtualnej dla firmy lub wizytówki sprawdź ofertę hostingodawców, w której znajdziesz opcje takie jak: współdzielone maszyny, VPS, maszyny dedykowane oraz serwer w chmurze. Jak wybrać najlepszy serwer? To zależy od projektu, który chcesz zrealizować.

Sprawdź również -   Serwer – Co to jest i jak działa?


Strony internetowe możemy znaleźć w popularnych wyszukiwarkach, np. Google lub Microsoft Bing. Użytkownicy najczęściej odwiedzają strony, które znajdują się wysoko w wynikach wyszukiwania Google. Jeśli chcesz wpływać na pozycjonowanie Twojej strony internetowej, zapoznaj się z podstawami SEO i skorzystaj z narzędzia Google Analytics, które pomoże Ci w analizie statystyk witryn internetowych. Dzięki temu będziesz w stanie wpływać na pozycję Twojej strony WWW w wyszukiwarce internetowej i skutecznie promować swoją firmę i biznes w internecie.

Kreatory stron WWW


Jeżeli chcesz stworzyć portal internetowy za darmo, skorzystaj z dostępnych narzędzi do budowania stron WWW. Nie musisz mieć znajomości języków programowania, aby stworzyć własną witrynę. Kreatorzy stron są zbudowane w oparciu o zasadę What You See Is What You Get – to, co tworzysz na ekranie edytora, będzie widoczne dla użytkowników. Również dostępne są aplikacje, które pozwolą zbudować responsywną stronę, dostosowaną do różnych urządzeń. Wystarczy wybrać szablon i można już projektować witrynę, przeciągając elementy na stronę. Dostępne są też narzędzia do pozycjonowania witryny w wyszukiwarkach internetowych, co jest komfortowe dla wielu osób.

Kreatory portali internetowych, dostępne na rynku, działają w różny sposób w zależności od aplikacji. Przed rozpoczęciem projektowania strony należy zapoznać się z dokumentacją narzędzia lub zapoznać się z dostępnymi kursami online dotyczącymi podstaw obsługi. Jedną z wad tych aplikacji jest konieczność ponoszenia opłaty miesięcznej lub rocznej, która jest odnawialna, jeśli chcemy, aby nasza strona internetowa była dostępna w Internecie. Istnieją darmowe pakiety oferowane przez dostawców tych narzędzi, jednak są one zazwyczaj ograniczone. Jeśli nie chcesz się wiązać z jednym dostawcą i nie ponosić cyklicznych opłat, wybierz opcję tworzenia własnej witryny przy użyciu aplikacji CMS, o których więcej informacji znajdziesz w kolejnym rozdziale.

Darmowa strona internetowa – jak stworzyć stronę za darmo?

Bezpłatne kreatory stron internetowych oferują możliwość tworzenie strony WWW za darmo (w niepłatnych pakietach). Mają one jednak najczęściej spore ograniczenia funkcjonalności. Często uniemożliwiają dodania własnej domeny lub posiadają zablokowane niektóre opcje edytora portalu. Nierzadko zdarza się, że w darmowych pakietach na naszej witrynie wyświetlane są reklamy, które wpływają negatywnie na wygląd naszej strony.

Sprawdź również -   Co jest jest firewall?

W internecie dostępne są bezpłatne rozwiązania do projektowania stron WWW – aplikacje CMS. Jeśli chcesz z nich skorzystać to konieczne jest posiadanie własnego hostingu, który możesz kupić np. u jednego z hositngodawców dostępnych na polskim rynku.

Czy tworzenie darmowej strony to dobry pomysł? Jeśli chciałbyś zaprojektować portal WWW Twojej firmy lub sklep internetowy to pojawiające się w bezpłatym kreatorze reklamy nie będą dobrą wizytówką. Jeśli jednak chciałbyś wykorzystać kreator do nauki tworzenia portali WWW to darmowa strona WWW będzie dobrym rozwiązaniem. Możesz zbudować stronę WWW za darmo korzystając z aplikacji WIX lub WebWave,. Oferują one darmowe pakiety. Bezpłatne hostingi i pakiety aplikacji do tworzenia stron będą idealne do nauki, jednak w procesie tworzenia stron docelowych najlepiej wybrać pełny pakiet kreatora (bez reklam) lub własny hosting i stworzenie strony w oparciu o aplikację CMS.

Systemy zarządzania treścią stron internetowych (CMS)


System zarządzania treścią (CMS) to aplikacja, która umożliwia tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi bez konieczności posiadania umiejętności programowania. Najpopularniejsze bezpłatne CMSy, takie jak WordPress, Joomla i Drupal, pozwalają na szybkie i intuicyjne dodawanie funkcjonalności strony, takich jak formularz kontaktowy czy certyfikat SSL, oraz dostosowanie wyglądu strony do własnych potrzeb. Aby skorzystać z bezpłatnego edytora CMS, należy zarejestrować hosta i domenę oraz zapoznać się z dokumentacją aplikacji lub skorzystać z jednego z dostępnych kursów, najwięcej materiałów i kursów dotyczących CMS znajdziemy w odniesieniu do WordPress, który posiada dużą społeczność programistów i osób tworzących strony.

Przy użyciu aplikacji CMS stworzysz każdy rodzaj witryny internetowej – w tym bloga. Z łatwością dostosujesz jego wygląd do treści, jakie będziesz na niej umieszczać – bez znajomości podstaw programowania.

Podsumowanie

Strony WWW są obecne we wszystkich aspektach naszego życia. Korzystamy z nich do przeglądania portali informacyjnych, blogów i serwisów społecznościowych. Możesz stworzyć swoją własną stronę WWW bez konieczności zgłębiania zagadnień technicznych. Wystarczy zastosować jedno z dostępnych narzędzi, np. kreatora stron lub aplikacji CMS. Dzięki nim stworzysz swoją stronę internetową, a także będziesz mógł w późniejszym czasie dokonywać zmian w jej treści lub wyglądzie. Używając odpowiednich mechanizmów, możesz poprawić wyniki w wyszukiwarkach oraz zadbać o wysoką dostępność Twojej strony.