Hosting – co to jest i jak działa


Hosting to usługa polegająca na przechowywaniu strony internetowej na serwerach firmy hostingowej. Przechowywane są tutaj wszystkie pliki, skrypty, bazy danych i inne elementy strony, aby można je było udostępnić szerokiej publice. Hosting oferuje również inne usługi, takie jak konta e-mail, wsparcie techniczne, narzędzia do tworzenia stron internetowych i wiele innych.

Hosting to miejsce, w którym Twoje pliki są przechowywane w chmurze, czyli w jakimś hostingu, który jest dostępny w Internecie. Prościej mówiąc, hosting to komputer, który może być fizyczny lub wirtualny, zlokalizowany w chmurze. Dzięki wirtualnemu hostowi możesz założyć sklep internetowy lub stronę WWW opartą na jednym z popularnych systemów CMS, takich jak WordPress, PrestaShop, Joomla lub Drupal. Za pomocą odpowiedniego oprogramowania do budowania stron łatwo stworzysz serwis WWW lub sklep e-commerce. Na prywatnym serwerze wirtualnym możesz przechowywać pliki, bazy danych MySQL, skonfigurować skrzynki pocztowe i zarządzać strefą DNS Twojej domeny.

Serwery zazwyczaj usytuowane są w centrach danych, gdzie administratorzy dbają o ich sprawne i wydajne działanie.

Czy hosting jest mi potrzebny?

Teoretycznie możesz utrzymywać swoją stronę www na swoim osobistym komputerze. Musiałby on być aktywny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby użytkownicy Internetu mogli w dowolnym momencie odwiedzić Twoją witrynę. Jednak odwiedziny na stronie mogłyby doprowadzić do zatłoczenia zasobów Twojego komputera (procesor, RAM i dysk) i znacznie spowolnić jego działanie. Aby tego uniknąć, najlepiej skorzystać z hostingu, czyli komputera udostępnionego w chmurze, który jest aktywny 24 godziny na dobę, a jego działanie nie obciąży zasobów Twojego komputera. Połączenie przeglądarki użytkownika Twojej strony z serwerem, na którym przechowywane są pliki i baza danych, zapewni szybkie wyświetlanie strony. Nawet tanie chmurowe hotele oferują dyski SSD NVME zapewniające dobrą szybkość odczytu i zapisu danych. Na rynku dostępne są różne pakiety hostingowe o różnych parametrach i cenach. Przed wybraniem odpowiedniego pakietu do uruchomienia strony WWW należy dokładnie omówić jego elementy.

Jak wybrać hosting?

Wybór serwera dla Twojego bloga lub strony WWW nie jest łatwym zadaniem. Przeglądając oferty hostingodawców warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • sprawdź oferty dostawców hostingowych i porównaj ich funkcje i ceny.
  • upewnij się, że hosting będzie wystarczający dla Twoich potrzeb. W zależności od Twoich potrzeb, funkcje, takie jak ilość przestrzeni dyskowej, ilość transferu danych, liczba domen i kont pocztowych, mogą być kluczowe dla wyboru odpowiedniego hosta.
  • upewnij się, że hosting jest na tyle elastyczny, aby dostosować się do Twoich potrzeb. Niektórzy dostawcy oferują opcje skalowania, dzięki którym możesz dostosować swój hosting, gdy Twoje potrzeby się zmienią.
  • sprawdź, czy oferowane są narzędzia do tworzenia witryn internetowych. Większość dostawców hostingowych oferuje narzędzia do tworzenia witryn internetowych lub połączenia z popularnymi platformami, takimi jak WordPress.
  • upewnij się, że hosting oferuje wsparcie techniczne. Sprawdź czas odpowiedzi wsparcia i rodzaj wsparcia, takie jak czat na żywo, e-mail, telefon itp.
  • sprawdź, czy dostawca hostingowy oferuje bezpieczne połączenia SSL i inne narzędzia do ochrony danych.
  • przeczytaj recenzje i opinie innych użytkowników. To może dać Ci przydatny obraz tego, jak działa hosting i z jakimi problemami możesz się spotkać.

Hosting www płatny czy bezpłatny?


Jeśli szukasz hostingu dla swojej strony WWW, na rynku znajdziesz zarówno płatne, jak i darmowe opcje. Jednak te darmowe oferują zwykle słabe parametry, są też narażone na wyświetlanie reklam na Twoich stronach. Ponadto mają niedużą przestrzeń dyskową i limity, które mogą ograniczyć swobodę pracy ze stroną i skrzynkami pocztowymi. Dlatego, jeśli szukasz hostingu do Twojej pierwszej witryny WWW, nie polecam wyboru tego bezpłatnego, ponieważ bombardowanie Cię reklamami i powolna praca jedynie zniechęcą do samodzielnego tworzenia stron.

Jaki hosting współdzielony będzie dla mnie dobry?

Wybór najlepszego hostingu zależy od Twoich potrzeb. Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, szukającym dobrego i niedrogiego rozwiązania, to dobrym wyborem będzie host współdzielony. To zazwyczaj najtańsza opcja, a wielu dostawców oferuje dodatkowe funkcje, takie jak wtyczki WordPress, nielimitowane domeny i wiele innych. Jeśli jednak potrzebujesz więcej mocy, to lepszym wyborem będzie serwer VPS lub serwer dedykowany.

Ważne jest, aby host oferował przynajmniej 5-10 GB miejsca na dysku. Jeśli Twoja strona internetowa będzie się zwiększać lub planujesz stworzyć kolejne strony, zawsze możesz wykupić pakiet hostingowy z większą pojemnością. Przy wyborze hostingu zwróć uwagę na oferowane parametry bezpieczeństwa witryn internetowych i skrzynek e-mail oraz sprawdź limity. Niektóre firmy oferują możliwość przetestowania usług przed zakupem. Jeśli masz wątpliwości, czy dany hosting będzie dla Ciebie wystarczający, przetestuj go bezpłatnie przed podjęciem decyzji.

Ile kosztuje hosting?


Opłaty mogą się różnić w zależności od oferowanych parametrów i pakietu. Pamiętaj, że często niska cena idzie w parze ze słabymi parametrami maszyny. Zanim podjętą decyzję, upewnij się, że dany host spełnia Twoje oczekiwania dotyczące przestrzeni i funkcjonalności. Pamiętaj też, że ceny hostingu w pierwszym roku mogą różnić się od ceny ich odnowienia, czyli przedłużenia w latach następnych.

Dobry hosting znajdziesz już od 50 zł w pierwszy roku. Pamiętaj, że opłata za odnowienie serwera może być wyższa, niż cena jego rejestracji.

Podsumowanie


Teraz już wiesz, czym jest hosting i do czego może Ci się przydać. Przy szukaniu hostingu dla Twojej strony internetowej, zwróć uwagę na zasoby i funkcje, jakie oferuje. W dużej mierze to, jak działa Twoja strona będzie zależeć od wydajnego, bezpiecznego i skutecznego hostingu. Przed zakupem, dokładnie zweryfikuj oferty poszczególnych dostawców hostingu.