VPS – Co to jest i do czego służy

Co to jest VPS?

VPS (Virtual Private Server) to wirtualny, prywatny serwer, czyli oddzielne środowisko stworzone na maszynie fizycznej za pomocą wirtualizacji, np. KVM. Użytkownik ma pełną kontrolę nad serwerem, co stanowi jedną z zalet takiego hostingu. VPS jest pośrednim rozwiązaniem pomiędzy hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym i hostowaniem w chmurze. W przeciwieństwie do hostingu współdzielonego, VPS pozwala uniknąć ograniczeń i limitów, jakie obowiązują w innych usługach hostingowych, ponieważ jest odizolowany od innych serwisów na wspólnym serwerze fizycznym. VPS SSD pozwala na instalację dowolnego systemu operacyjnego, a także dodatkowych aplikacji. Hostingodawcy oferują również panel klienta, dzięki któremu można administrować usługą oraz jej konfiguracją. Dodatkowo można kupić dodatkowe adresy IP, a także zainstalować panel Plesk, który wpływa na zaawansowane ustawienia serwera.

Chmurowe serwery VPS to generacja serwerów zoptymalizowana specjalnie dla użytkowników, którzy chcą pełnej kontroli nad usługą, np. w celu budowy sklepu internetowego. W kilku prostych krokach można zainstalować na nim odpowiednie usługi i funkcjonalności. Dyski SSD NVME zapewnią szybki odczyt i zapis dużej ilości danych oraz skuteczniejsze wczytywanie stron WWW. Kolejną zaletą jest możliwość szybkiego i łatwego wykonywania i zarządzania kopiami zapasowymi.

Do czego służy prywatny serwer wirtualny VPS?

VPS (ang. Virtual Private Server) to wirtualny serwer działający w przestrzeni wirtualnej w ramach jednego fizycznego serwera. Dzięki VPS-owi, jednostka lub firma może zarządzać swoimi zasobami wirtualnymi. VPS oferuje wielu użytkownikom oddzielne środowisko, które jest zabezpieczone, zarządzane i zoptymalizowane. Użytkownik VPS-a może mieć pełną kontrolę nad swoim środowiskiem, takim jak aplikacje, oprogramowanie i wszystkie ustawienia. Wszystko to jest dostępne w przestrzeni wirtualnej, która jest oddzielona od innych użytkowników.

VPS będzie świetnym wyborem w przypadku stron generujących duży ruch. VPS może być również używany m.in. jako serwer:

 • gier
 • streamingowy,
 • dns,
 • backupowy,
 • vpn,
 • proxy.
Sprawdź również -   Co jest jest firewall?

Jaki możliwości oferuje VPS?

VPS (Virtual Private Server) to wirtualny serwer, który oferuje użytkownikom wiele możliwości. Do najważniejszych możliwości oferowanych przez VPS należą:

 • bezpieczeństwo: VPS umożliwia użytkownikom zarządzanie własnymi bezpiecznikami, co pozwala na lepsze zabezpieczenie danych i systemu.
 • elastyczność: VPS pozwala na elastyczne dopasowywanie środowiska do potrzeb użytkownika, a także na szybkie i łatwe skalowanie.
 • niezawodność: VPS oferuje wysoką niezawodność i wydajność, dzięki czemu usługi internetowe są dostępne 24/7.
 • kontrola: VPS daje użytkownikom pełną kontrolę nad systemami operacyjnymi, oprogramowaniem i danymi.
 • oszczędność czasu i pieniędzy: VPS zapewnia szybki dostęp do usług internetowych, a także zmniejsza koszty związane z zarządzaniem serwerem.

Ile kosztuje VPS?

Ceny serwerów VPS zaczynają się od około 400 zł rocznie, a ich ceny wahają się w granicach 400-2000 zł rocznie. Jeżeli chcesz wybrać serwer VPS, dobrze jest wiedzieć, że najtańsze oferty mają słabe parametry. Serwery VPS z wystarczająco dobrymi parametrami, szybkimi dyskami SSD i wydajnymi podzespołami mają ceny w przedziale 1000-1500 zł rocznie. Za te pieniądze otrzymasz szybką maszynę bez ograniczeń hostingu współdzielonego, którego ceny oscylują w granicach 100-700 zł rocznie.

VPS Linux

VPS Linux to wirtualny serwer, który jest hostowany na fizycznym serwerze. Pozwala to użytkownikom tworzyć własne serwery, które są oddzielone od innych użytkowników i działają w izolowanym środowisku. VPS Linux jest wyposażony w wersję systemu Linux i dostarcza wszystkie niezbędne narzędzia do tworzenia, działania i zarządzania swoimi serwerami.

VPS Windows

VPS Windows to wirtualny serwer, który umożliwia użytkownikom dostęp do zasobów i usług Windows z dowolnego miejsca za pośrednictwem sieci internetowej. Dzięki VPS Windows użytkownicy mogą tworzyć i hostować swoje własne aplikacje lub witryny internetowe, korzystać z programów i usług Windows oraz zarządzać zasobami systemu zdalnie. VPS Windows jest przydatny w wielu różnych scenariuszach, w tym do hostowania witryn internetowych, tworzenia aplikacji sieciowych, tworzenia środowisk deweloperskich i wiele innych.

Sprawdź również -   Hosting - co to jest i jak działa

Jak wybrać serwer VPS?

Kiedy wybieramy serwer wirtualny dla naszej strony www, sklepu internetowego, bloga lub aplikacji webowej, sprawdzamy oferty różnych operatorów. Wśród tych ofert znajdziemy często VPS, który będzie dobrym wyborem w przypadku witryn wymagających większych zasobów lub tych generujących większy ruch. Jedną z zalet VPS jest to, że środowisko jest odseparowane od innych użytkowników maszyny, co pozwala na pełne wykorzystanie dostępnych zasobów.