Serwer FTP – co to jest i jak się z nim połączyć?

Co to jest FTP?


FTP (File Transfer Protocol) to protokół sieciowy, który służy do wymiany plików między Twoim komputerem a hostem Twojej witryny WWW. Protocol FTP jest jednym z najważniejszych protokołów dostępnych w Internecie, który pomaga w pobieraniu, udostępnianiu oraz wysyłaniu danych. Możesz także nadawać uprawnienia do danych znajdujących się na hostingu, udostępniać pliki oraz sprawdzać kiedy dane zostały stworzone i zmodyfikowane. Do połączenia z FTP wykorzystujemy aplikację obsługującą protokół, czyli tzw. Klienta FTP.

Najpopularniejszym narzędziem dostępnym na systemach Windows, Linux lub MacOS jest FileZilla. Niektórzy hostingodawcy oferują dostęp do hosta z poziomu panelu klienta, wbudowanego w przeglądarkę internetową. Za pomocą połączenia FTP możesz umieścić na nim dane Twojej strony WWW lub pobrać kopię zapasową Twojej witryny, która może się przydać w przypadku wystąpienia problemów z działaniem strony internetowej.

Jeśli jako rodzic chciałbyś stworzyć bloga warto, byś sprawdził jak połączyć się z serwerem FTP – pozwoli Ci to na wrzucenie plików Twojej strony na serwer.

Jak korzystać z FTP?

Korzystając z protokołu FTP możemy w łatwy sposób uzyskać dostęp do naszego wirtualnego hosta, na przykład VPS lub maszyny dedykowanej. Przeglądarka internetowa (np. Google Chrome lub Firefox) lub klient FTP pozwalają nam się zalogować i uzyskać dostęp do katalogu głównego hosta FTP, a następnie pobrać z niego pliki lub katalogi. Aby skorzystać z FTP w przeglądarce internetowej Twoja maszyna wirtualna musi oferować tą usługę.

Najprostszym sposobem na połączenie się z naszym serwerem przy wykorzystaniu protokołu wymiany danych FTP jest skorzystanie z aplikacji do obsługi takich połączeń z hostem FTP, np. FileZilli. Po uruchomieniu aplikacji musimy jedynie wprowadzić dane dostępowe do hosta. Aplikacja ta jest wygodna i prosta w obsłudze. Daje ona również możliwość wgrywania i edycji plików naszego portalu, a także współdzielenia i administracji plików.

Sprawdź również -   Co jest jest firewall?

Jak połączyć się z serwerem FTP?


Aby połączyć się z serwerem FTP należy użyć programu FTP lub przeglądarki internetowej. Należy wpisać nazwę lub adres IP serwera, nazwę użytkownika i hasło. Po wprowadzeniu tych informacji należy kliknąć przycisk „Połącz” lub „Zaloguj się”. Jednym z najpopularniejszych klientów FTP jest program FileZilla, który dostępny jest na wszystkie wiodące systemy operacyjne – Windows, Linux i MacOS.

Czy FTP jest bezpieczne?

Podstawowa konfiguracja protokołu FTP nie zapewnia szyfrowania danych podczas połączenia z hostem. Jeśli chcesz być pewny, że Twoje dane przesyłane są w sposób bezpieczny, najlepiej skorzystaj z jednej z odmian interfejsu wymiany danych, np. sFTP. Pamiętaj również, że dane do Twojego hosta są poufne i nie powinieneś ich udostępniać innym. Jeśli ktoś posiada prawidłowe dane do Twojego hosta w chmurze, może się z nim połączyć tak jak Ty.

Czym FTP różni się od sFTP?


Standardowa konfiguracja protokołu FTP nie zapewni Ci szyfrowania danych podczas połączenia z serwerem. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dane przesyłane są w sposób bezpieczny skorzystaj z wariantu protokołu wymiany danych, np. sFTP. Pamiętaj również, że dane do Twojego hosta są poufne i nie powinieneś ich udostępniać innym. Jeśli inny użytkownik posiada prawidłowe dane dostępowe do Twojego hosta w chmurze, może się z nim połączyć tak jak Ty.

FTPS


FTPS (ang. File Transfer Protocol Secure) to bezpieczna wersja protokołu FTP, która umożliwia bezpieczną transmisję plików przez Internet. FTPS używa środków szyfrowania, aby zapewnić bezpieczeństwo przesyłanych danych. Protokół ten jest często stosowany przez firmy, które wymagają bezpiecznego przesyłania plików. Korzystanie z tego protokołu zmniejsza ryzyko wycieku danych.

sFTP

SFTP (Secure File Transfer Protocol) to protokół komunikacyjny służący do bezpiecznego transferu plików. Jest to zaawansowana wersja protokołu FTP, który służy do przesyłania danych w sieciach komputerowych. SFTP używa kryptografii, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas przesyłania plików. SFTP jest często stosowany do przesyłania plików pomiędzy serwerami i klientami w sieciach korporacyjnych. Zapewnia on szyfrowanie zarówno danych dostępowych, jak i przesyłanych danych.

Sprawdź również -   Tworzenie atrakcyjnej i spójnej marki na Twojej stronie WWW

Jak wysłać pliki na serwer FTP?


Usługi hostingowe, takie jak hosting, VPS, serwery dedykowane lub Cloud Server, są oparte na solidnej infrastrukturze, która znajduje się zazwyczaj w wielkich centrach danych. Dzięki temu usługi te oferują przyzwoite parametry i wysoką przepustowość sieci, co pozwala na szybkie przesyłanie danych pomiędzy komputerami – hostem wirtualnym i komputerem klienta. Szybki i wydajny hosting pozwala bezpiecznie i wygodnie łączyć się z FTP za pomocą dedykowanych do tego aplikacji, takich jak TotalCommander.

Jeśli chcesz połączyć się z serwerem FTP i przesłać pliki wystarczy, że otworzysz aplikację – klienta FTP i wprowadzisz poniższe dane:

  • nazwę serwera (hosta), którą uzyskasz od dostawcy hostingu,
  • nazwę użytkownika FTP (nazwę konta dostarczonego Ci przez hostingodawcę lub utworzonego w panelu admionistracyjnym hostingu),
  • hasło do konta FTP

Programy do FTP


Programy FTP są to programy używane do przesyłania plików między komputerami za pośrednictwem protokołu FTP (File Transfer Protocol). Pozwalają one na przesłanie dużych ilości danych w bezpieczny sposób oraz w wygodny sposób. Programy FTP umożliwiają użytkownikom przesyłanie plików na serwer FTP lub z niego, a także pozwalają na przeglądanie i edycję plików na serwerze. Programy FTP są często używane przez webmasterów i administratorów sieci do zarządzania swoimi witrynami internetowymi oraz serwerami. Programy FTP są również często używane przez osoby prywatne do udostępniania plików między komputerami w sieci lokalnej lub przez Internet. Programy FTP są zazwyczaj łatwe w użyciu i mają wiele funkcji, które umożliwiają wydajne i bezpieczne przesyłanie plików. Istnieje wiele programów FTP, takich jak CuteFTP, FileZilla, WinSCP i wiele innych, które oferują różne funkcje i są dostępne dla wszystkich platform.