Domena internetowa – co to jest?

Co to jest domena internetowa?

Domena internetowa to adres internetowy, który pozwala na odnalezienie określonego serwisu internetowego. Składa się z nazwy domeny i jej rozszerzenia. Przykładowo, nazwa domeny może być www.example.com, gdzie example.com jest nazwą domeny, a .com jest jej rozszerzeniem. Rozszerzenia domen są zazwyczaj używane do określenia, jaki typ usług jest oferowany przez daną domenę.

Jeśli posiadasz swoją stronę internetową to każdy użytkownik Internetu będzie mógł ją odwiedzić, wpisując w pasku adresu przeglądarki unikalną nazwę Twojej domeny. Ta nazwa nie może być dzielona pomiędzy kilkoma stronami WWW, co pozwala nam mieć pewność, że pod tą domeną wszyscy użytkownicy zobaczą nasz portal. Domena również umożliwia obsługę poczty e-mail, dzięki czemu nazwy skrzynek pocztowych e-mail są czytelne i łatwe do zapamiętania. Jest ona zbudowana z nazwy głównej i rozszerzenia, które dzielą domeny na kilka rodzajów:

  • globalne (.com, .net, .org),
  • krajowe (.pl, .sk, .no),
  • funkcjonalne (.com.pl, .net.pl, .biz.pl),
  • regionalne (waw.pl, .beskidy.pl, ,wroclaw.pl),
  • europejskie (.eu)
  • nowe (premium) – nTLD (.gold, .dance, .cool).

Jaka jest najlepsza domena internetowa?

Najlepsza domena to taka, która jest dostosowana do profilu naszej witryny i zawartych na niej treści. Przy tworzeniu profesjonalnej strony firmowej warto zdecydować się na domenę związaną z nazwą firmy, natomiast w przypadku wizytówek – z nazwiskiem właściciela lub marką osobistą. Wybór końcówki domeny powinien być uzależniony od lokalizacji i zasięgu naszej działalności. W przypadku firm działających na polskim rynku najlepiej zdecydować się na .pl lub .com.pl, w przypadku działalności obejmującej całą Europę – dobrym wyborem będzie .eu. Nowe rozszerzenia (nTLD) dają możliwość zakupu domeny związanej z zawodem lub branżą. Przed podjęciem decyzji warto dobrze przeanalizować dostępną ofertę.

Rejestracja domeny

Aby zarejestrować domenę internetową, należy wybrać dostawcę usług, który oferuje rejestrację domen. Następnie trzeba wybrać nazwę domeny i sprawdzić, czy jest ona dostępna. Po wybraniu odpowiedniej nazwy, należy wypełnić wymagane formularze, wpłacić odpowiednią opłatę i zaakceptować warunki i zasady rejestracji domeny. Kiedy wszystko zostanie zakończone, dostawca zarejestruje domenę i będzie można ją używać.

Sprawdź również -   VPS - Co to jest i do czego służy

Jeśli posiadasz już domenę internetową i chciałbyś ją odnowić to zaloguj się do panelu administracyjnego swojego dostawcy domeny lub do swojego konta hostingowego. Następnie wybierz opcję odnowienia domeny oraz wskaż okres odnowienia, który chcesz wykupić. Na koniec wybierz metodę płatności, opłać zamówienie i ciesz się odnowioną domeną.

Jeśli chcesz utworzyć stronę WWW pod zarejestrowaną domeną to pamiętaj o konieczności wykupienia hostingu, który będzie miejscem na pliki Twojej witryny w sieci. Wybór odpowiedniego hostingu jest ważny. Dzięki szybkiemu i wydajnemu serwerowi Twoja strona będzie się szybko wczytywała, dzięki czemu użytkownik nie będzie miał problemów z długim czasem ładowania podczas przeglądania.

Czy warto kupić domenę?


Tak, warto zarejestrować domenę. Domena to Twoja marka i reprezentuje Twoją firmę w Internecie. Rejestracja domeny pozwala Ci mieć unikalny adres internetowy, który możesz użyć do tworzenia stron internetowych, sklepów internetowych, kont e-mail itp., co może Ci pomóc w budowaniu widoczności w Internecie. Rejestracja domeny również chroni Twoją markę przed nadużyciami, ponieważ inne firmy nie mogą zarejestrować Twojej nazwy.

Jak wybrać domenę?

Najpierw zdecyduj, jakiego rodzaju domena Cię interesuje. Istnieją różne rodzaje domen, w tym domeny krajowe (.pl, .uk itp.), generyczne (.com, .net, .org itp.) i regionalne (.eu, .us itp.). Następnie sprawdź, czy wybrana domena jest dostępna. Najprostszym sposobem jest użycie narzędzia do sprawdzania dostępności domen, które możesz znaleźć w sieci. Przygotuj się do rejestracji. Jeśli domena jest dostępna, będziesz musiał zarejestrować ją u dostawcy usług domenowych. Będziesz musiał wprowadzić niezbędne informacje, takie jak nazwa firmy, adres e-mail i adres fizyczny. Wybierz plan rejestracji domeny. Większość dostawców oferuje roczny lub kilkuletni plan, dzięki czemu możesz wybrać, jak długo chcesz utrzymywać domenę. Po wprowadzeniu wszystkich danych i wybraniu planu rejestracji, będziesz musiał zapłacić za domenę. Następnie możesz ją zarejestrować i korzystać z jej usług.

Sprawdź również -   Bazy danych - czym są bazy danych

Jak sprawdzić abonenta domeny?

Jeśli domena, którą chcesz zakupić jest niedostępna, może to oznaczać, że została już zarejestrowana przez inne osobę lub podmiot i nie znajduje się w puli domen wolnych. Aby dowiedzieć się kto jest jej obecnym właścicielem możemy skorzystać z bazy WHOIS. Dane domenowe w WHOIS mogą się różnić w zależności od rodzaju domeny i obecnego abonenta. W przypadku domen z końcówką .pl mamy do dyspozycji bazę administratora domen dostępną na stronie https://dns.pl/whois w języku polskim. Dla domen globalnych najlepiej skorzystać z jednej z globalnych baz domen WHOIS, np. https://www.whois.com/whois/, która dostępna jest w języku angielskim. Natomiast dla domen z końcówką eu mamy do dyspozycji bazę domen Eurid dostępną na stronie https://eurid.eu/pl/ w zakładce WHOIS.

Jakie dane znajdziesz w WHOIS?

WHOIS to publiczna baza danych, która zawiera informacje o właścicielach domen internetowych. Informacje zawarte w WHOIS obejmują: nazwę domeny, data rejestracji, datę wygaśnięcia, nazwę firmy hostingowej, dane kontaktowe właściciela domeny (imię, nazwisko, adres, adres e-mail, numer telefonu, itp.).


Jeśli właścicielem domeny jest osoba fizyczna, jej dane nie będą widoczne w rejestrze. Można zobaczyć jedynie dane dotyczące domeny i operatora, u którego została zakupiona. Natomiast jeśli właścicielem domeny jest firma, w rejestrze ujawnione zostaną pełne dane właściciela.

Ile kosztuje zajęta domena?

Jeśli próbujesz zarejestrować domenę i okazuje się, że jest ona zajęta, to niemożliwe jest użycie standardowej procedury rejestracji. Możemy zakupić jedynie adresy internetowe znajdujące się w puli domen wolnych. Kiedy domena jest już zajęta, możemy przeszukać wszystkie dane właściciela w wyszukiwarce WHOIS i skontaktować się z nim w celu przejęcia domeny. Jeśli właścicielem domeny jest osoba prywatna, dane te nie będą widoczne. W takim przypadku najlepiej skontaktować się z operatorem domeny i poprosić o przekazanie naszej wiadomości do właściciela. Ponadto warto sprawdzić czy domena nie znajduje się na jednej z popularnych giełd domen, na których możesz wykupić daną domenę, np. biorąc udział w licytacji. Ceny domen mogą się różnić w zależności od rodzaju domeny i jej atrakcyjności.

Sprawdź również -   WordPress - co to jest?

Podsumowanie

Domena to Twój znak rozpoznawczy w Internecie. Przy projektowaniu witryny internetowej i kont e-mail należy pamiętać, że domena jest konieczna. Jeśli planujesz rejestrację lub przenoszenie domeny, rozważ zakup serwera (hostingu), który oferuje nieograniczony transfer i dobre parametry. Ponadto warto wykupić bezpłatny certyfikat SSL Let’s Encrypt, który zaszyfruje dane wysyłane pomiędzy hostem a komputerem użytkownika Twojej strony. Pamiętaj, że przy wyborze domeny należy kierować się przede wszystkim tematyką strony. Jeśli interesująca Cię domena nie jest dostępna, sprawdź informacje o jej obecnym właścicielu i firmie obsługującej domenę w bazie WHOIS.