WordPress – co to jest?

WordPress to system zarządzania treścią (CMS) oparty na języku PHP. Został stworzony w 2003 roku i od tego czasu używany jest do tworzenia i zarządzania stronami internetowymi. WordPress jest szeroko stosowany i oferuje wiele możliwości, w tym narzędzia do tworzenia stron internetowych, blogów i witryn internetowych. Możesz użyć tego narzędzia, aby tworzyć strony internetowe za pomocą gotowych szablonów i funkcji, które zostały zaimplementowane.

WordPress jest wszechstronnym narzędziem, które pozwoli Ci zbudować różnego rodzaju serwisy internetowe – strony WWW, sklepy e-commerce lub bloga.

Jeśli chciałbyś utworzyć bloga wybór WordPressa jako aplikacji do budowania strony będzie strzałem w dziesiątkę. WordPress to idealne narzędzie do tworzenia bloga. Oferuje edytor wizualny, przy użyciu którego dodasz treść i ustawisz wygląd strony bez znajomości języków programowania.

To co ważne – WordPress jest oprogramowaniem o otwartym źródle, opartym na licencji open source GPL, co oznacza, że możesz z niego korzystać bezpłatnie zarówno do celów prywatnych, jak i komercyjnych.

WordPress skupił wokół siebie dużą społeczność (blogi, fora, grupy na facebooku), dzięki czemu bez trudu znajdziesz pomoc podczas tworzenia Twojej strony lub bloga.

Dlaczego warto używać WordPressa?

WordPress został stworzony po to, by ułatwić ludziom tworzenie stron internetowych i posiada on wiele zalet. Najważniejsze z nich znajdziesz poniżej.

  • WordPress jest łatwy w obsłudze, dzięki czemu nawet osoby bez specjalnych umiejętności technicznych są w stanie go wykorzystać do tworzenia stron internetowych,
  • oferuje szeroką gamę wtyczek i motywów, które pomagają szybko i łatwo uzyskać wymaganą funkcjonalność i wygląd witryny,
  • aplikacja zapewnia bezpieczeństwo i ochronę przed atakami hackerów,
  • ma dużą społeczność, która dostarcza wsparcie i pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy.
  • jest darmowy, co znacznie obniża koszty tworzenia i utrzymywania stron internetowych.

Przytoczone zalety to tylko niektóre z wielu. WordPress to uniwersalne narzędzie, które pozwoli Ci na zbudowanie profesjonalnej strony i zarządzenie treścią WordPress. Sprawdź teraz jak możesz zbudować własną stronę korzystając z WordPress.

Sprawdź również -   Czym jest WebP?

WordPress – jak zacząć?

Teraz już wiesz dlaczego warto używać WordPressa i jakie są jego największe zalety. Sprawdź co jest niezbędne, by móc z niego korzystać.

Aby stworzyć stronę internetową opartą na WordPress potrzebujesz dwóch komponentów: domeny – czyli nazwy, pod którą Twoja strona będzie widoczna w Internecie (np. twojaDomena.pl), oraz hostingu WordPress – serwera, na którym będą przechowywane pliki i baza danych Twojej witryny.

Użytkownicy, którzy chcą odwiedzić Twoją stronę, wpisują jej adres (nazwę domeny) w przeglądarce. Następnie przeglądarka wysyła zapytanie do serwera, na którym przechowywane są pliki Twojej strony, a po otrzymaniu odpowiedzi zostaje ona załadowana. Przed zakupem domeny i serwera warto przeanalizować ofertę dostawców usług hostingowych pod kątem Twoich potrzeb. Ważne jest, by sprawdzić jakie parametry serwer oferuje, jakie zabezpieczenia, jakie limity i opłaty oraz cenę odnowienia w kolejnych latach. Po nabyciu i aktywacji domeny oraz serwera, możesz zainstalować WordPressa za pomocą autoinstalatora z Panelu hostingodawcy. Po zalogowaniu się do kokpitu WordPressa możesz tworzyć i edytować treści oraz zmieniać wygląd strony.

Podsumowanie

Już wiesz, czym jest WordPress i dlaczego warto tworzyć strony internetowe z jego pomocą. Znasz też odpowiedzi na pytanie, jak zacząć budować swoją stronę www bez znajomości HTML i CSS korzystając z WordPressa. WordPress jest łatwym i intuicyjnym narzędziem do tworzenia stron internetowych, które nie wymaga od użytkownika umiejętności programowania. Możesz tworzyć strony www bez kodowania za darmo – wystarczy zainstalować WordPressa na swoim hostingu.

WordPress