Serwer WWW – podstawowe pojęcia

Co to jest serwer WWW?

Serwer WWW (ang. web server) to program komputerowy lub urządzenie, które udostępnia zasoby internetowe, takie jak strony internetowe, pliki, multimedia itp. Serwer WWW odpowiada na żądania klientów (np. przeglądarki internetowej) i wysyła im dane w odpowiedzi. Serwery WWW są głównymi elementami technologii, które umożliwiają korzystanie z internetu. Serwer WWW działa na podstawie protokołu HTTP, który pozwala użytkownikom stron internetowych i aplikacji wyświetlać je na ich urządzeniach. Serwery posiadają również dostęp za pomocą protokołu FTP, który pozwala na przesłanie plików witryny na serwer oraz możliwość zarządzania strefą DNS danej domeny.

Jak działa serwer WWW?

Serwer WWW jest sprzętem lub oprogramowaniem, które udostępnia zawartość stron internetowych przez sieć. Gdy użytkownik wpisuje adres strony internetowej, serwer WWW wyszukuje pliki z zawartością strony i wysyła je do użytkownika w postaci komunikatu. Ten proces nazywa się żądaniem i odpowiedzią. Żądanie zawiera informacje takie jak adres URL strony internetowej, język lub typ przeglądarki, z której korzysta użytkownik. Serwer WWW odpowiada na żądanie wysyłając kod HTML, który jest wykorzystywany do wygenerowania strony internetowej.

Jakie są serwery www?

Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji, ale najczęściej wybieranymi i najpopularniejszymi są Apache i Nginx. Apache jest używany przez ponad 50% na całym świecie serwerów i jest głównym dostawcą usług WWW. Wybierany jest on często ze względu na stabilność, niezawodność, możliwość rozszerzenia o liczne moduły i skalowalność. Łączenie go z usługą PHP i wysokimi parametrami maszyny wirtualnej gwarantuje wysoką wydajność.

Ile kosztuje serwer www?

Firmy hostingowe w Polsce oferują duży wybór serwerów do obsługi witryn internetowych, dzięki czemu każdy użytkownik znajdzie rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb. Jedną z najbardziej popularnych i często wybieranych przez klientów opcji jest hosting współdzielony. Jeśli potrzebujesz małego i niedrogiego serwera do obsługi niewielkiej ilości witryn, to jest to idealny wybór. Większość witryn będzie działać bezproblemowo na takim serwerze.

Sprawdź również -   Domena internetowa - co to jest?


Ceny maszyn wahają się od 50 do 800 zł. Koszty odnowienia często różnią się w kolejnych latach. Hostingodawcy oferują w wyższych cenach odnowienia. Dla osób potrzebujących pełnego dostępu do zasobów, lepszym rozwiązaniem byłaby maszyna dedykowana. Rozwiązanie to jednak jest bardziej kosztowne, koszt takich usług zaczyna się od 300 zł za miesiąc. Osoby z mniejszym budżetem mogą wybrać opcję pośrednią – VPS.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, czym jest serwer WWW i jakie są jego rodzaje. Dzięki tego typu oprogramowaniu możemy uzyskać dostęp do milionów różnych stron internetowych dostępnych w sieci, które umożliwiają korzystanie z usług bankowych, sklepów internetowych lub stron streamingowych.